Två ringar 18K 8,1g. Gravyrer.

4 100 kr

(yguld1)

Auktnr SE73.20240509.A16871
Varukategori Guld / Övrigt
Utropspris 4 100 kr
Aktuellt bud 4 100 kr
Stänger 2024-05-09 19:09:30
Provision 615 kr
Frakt 129 kr

Berlock i 18K guld med en diamant c:a 0,89ct (c:a W-si, livlig lyster!). Den är 14,5 mm lång inkl. ögla och väger 1,2g. Ostämplad.

Berlock "öppningsbar hylsa" i 21K guld. Den är 34,6 mm lång inkl. fast ögla och väger 1,9g. Ostämplad.

Berlock "öppningsbar hylsa...

Berlock i 18K guld med en orange "bärnsten" (matt). Den är 19 mm lång inkl. ögla och väger 0,7g. Stämplad 750.

Vriden ring i 18K guld. Den är 1,8 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,9g. Stämplad 18kt.

Bismarkarmband i 18K guld med sju berlocker; bl.a. ett kärleksbrev. En sten saknas på hjärtberlocken. Det är 18,5 cm långt, 3 mm brett och väger 7,9g. Kistlås. Kattfot & 18K.

Stjärnring i 18K guld med en diamant c:a 0,23ct (c:a W-si). Den är 2,5 - 4,3 mm bred, är i storlek 19½ och väger 2,3g. Stämplad HS (Hans Strömdahl), 18K, svensk importstämpel & Stjärnringens stjärna.

Stjärnring i 18K guld med ...

Diverse mocka/kaffeskedar i silver 123,6g 830/1000.

Ring i 22K guld med vita stenar. Den är 1,4 - 5,3 mm bred, är i storlek 16¾ och väger 1,9g. Stämplad 22.

Armband i 18K guld. Det är 19,5 cm långt, 2,7 mm brett och väger 3,6g. Karbinhake. Stämplat GFAB 750. Aningen ojämnt.

Armband i 18K guld. Det är...

Diverse delar i silver i olika modeller. 128,6g 830/1000.

Sex bordsskedar "Haga" i silver (830/1000). De är 185 mm långa och väger 251,5g tillsammans. Svarta fläckar. Typ putsade med stålull.

Örhängen i 18K guld med hematiter. De är 13,7 mm långa och väger 1,5g. En snurrebuss saknas, men en ny i plast medföljer.

Örhängen i 18K guld med h...

Diverse mockaskedar i olika modeller. 214,3g 830/1000 silver. Bruksskick.

Stelt, öppningsbart armband i 18K guld med graverad dekor. Det är 12,4 mm brett, har ett innermått på c:a 17,5 cm och väger 18,0g. Kistlås. Låsbleck i vitt guld. Svensk importstämpel & 750. Fint skick.

Stelt, öppningsbart armban...

Örhängen i 18K guld med bergskristaller. Liten hörnnagg på en sten. De är 18 mm långa och väger 2,3g. Trepluttars snurrebussar.

Örhängen i 18K guld med b...

Ett knoppörhänge i 18K guld. Det är Ø 4 mm och väger 0,22g.

Ett knoppörhänge i 18K gu...

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 8,2 mm brett och väger 9,4g. Kistlås. En säkerhetsåtta saknas. Tillverkat 1970 av Stockholms Ädelsmide AB i Solna. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Örhängen i 21K guld. De är 22,5 mm långa och väger 2,0g. Delvis gängade pinnar- snurrebussarna skruvas fast. Ostämplade.

Örhängen i 21K guld. De ...

Örhängen i 21K guld med löstagbara, hängande dekorer. De är 29 mm långa och väger 1,7g. Delvis gängade pinnar- snurrebussarna skruvas fast. Ostämplade.

Örhängen i 21K guld med ...

X-länksarmband i 18K guld med tre berlocker (bl.a. en pudel) och en ledig berlockögla. Det är 18,5 cm långt, 6,4 mm brett och väger 16,0g. Kistlås. Tillverkat 1964 av Segir AB i Köping.

X-länksarmband i 18K guld ...

Se kontorets övriga auktionsvaror